vatandas-uyap

Vatandaş Uyap : Türkiye genelinde adli, idari ve icra dairelerinde taraf olduğunuz dosyaları takip etmenize yarayan elektronik bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde adliyelerde taraf olduğunuz (müşteki,sanık,tanık v.s) dosyaların tensiplerini (ayrıntılarını)  görüntülüyebilir. 

Taraf olduğunuz icra dosyalarında ki borçlu ve alacaklı tarafları görebilirsiniz. Ayrıca icra dosyalarının tensiplerine (ayrıntılarına) de bu sistem sayesinde ulaşabilirsiniz.

Peki bu bilgilere ulaşmak için ne yapmamız gerekiyor.

Öncelikle bir e-imzaya sahip isek;

E-imza girişi ile taraf olduğumuz dosyaların tensiplerine (ayrıntılarına) ulaşabilirsiniz. Vatandaş Uyap'a e-imza ile giriş yapmak için tıklayınız. Bilgisayarınızda Java programının yüklü olması gerekmektedir.

Kimlik bilgilerimiz ile de giriş yapabiliriz.

E-imzaya sahip olmayanlar, kimlik bilgileri ile de giriş yapabilirler. Yalnız bu giriş ile sadece taraf olduğunuz dosyada ki karşı tarafın isim bilgisini, mahkeme tarih bilgisini, dava sonucunu görebilirsiniz. Dosyanızın tensipine ulaşamazsınız.

Kimlik bilgileriniz ile Vatandaş Uyap'a giriş yapmak için  tıklayınız.

Mobil imza ile giriş yapabilirsiniz.

Mobil imzaya sahip kullanıcılar da Vatandaş Uyap'a  giriş yapabilirler. Mobil imza Avea ve Turkcell'de mevcuttur.

Mobil imzanız ile giriş yapmak için tıklayınız.

E-Devlet şifreniz ile Vatandaş Uyap'a ulaşabilirsiniz.

Ptt'ler aracılığıyla temin edebildiğimiz e-devlet şifremiz ile de vatandaş uyap'a giriş yapabiliriz. Bu sayede taraf olduğumuz tüm dosyaları görüntüleyebiliriz.

Vatandaş Uyap'a e-devlet şifremiz ile giriş yapmak için tıklayınız.

Vatandaş Uyap'a Sms ile üye olabiliriz.

Vatandaş Uyap sisteminin birde sms hizmeti bulunmaktadır. Sms hizmeti hakkınızda açılan bir dosyanın bu icra, adli veya idari olabilir. Anında sms ile size bilgi vermesidir.

Örneğin; Hakkınızda borçlu ve muflis olarak bir icra dosyası açıldı. Bu dosyadan , dosyanızın açıldığı zaman itibari ile anında haberdar olabilirsiniz.

Uyap Sms hizmeti ile alakalı daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sorularınız aşağıda ki yorum alanından sorabilirsiniz.

Anlatımdaki hataları lütfen bildiriniz.